راه های تمیز کاری آجر

راه های تمیز کاری آجر

چگونگی تمیزکاری آجر نما

اگر کثیفی خیلی زیاد نباشد کمی آب بر آجر نما ریخته و با سنباده های نرم به آرامی و از بالا به پایین سطح آجر را تمیز کنید برای اینکه آجر نما دچار ساییدگی و رنگ رفتگی نشود. اما اگر سطح کثیفی خیلی زیاد باشد و یا چربی و روغن زیادی روی آن باشد، باید آجر نما را با استفاده از فشار مکانیکی ماسه ای تمیز کرد. ولی فشار ماسه ها نبایدبه گونه ای باشد که آجر نما را دچار سوراخ و شکاف کند. این شیوه تمیزکاری برای نماهای با مصالح سخت مناسب است.

ولی در تمیزکاری باید برای محافظت از سلامت کسانی که در معرض این کار قرار هستند از ماسه های غیر سلیسی استفاده شود و پس از آب گرفتن مجدد کل سطح از برس های مکانیکی سطح آجر نما را پاک کرده که این کار برای محافظت از سلامت نظافت کاران نیز است. در ادامه به بعضی از مواد شیمیایی که در نظافت کاری سطح آجر دکوراتیو استفاده می شوند اما باید مراقبت صورت گیرد که به آجرها و نما آسیب نرسانند اشاره می کنیم.

اسید فلوریدریک

درصد کمی از این ماده را با آب مخلوط کرده و در سطح آجر نمای خیس شده با قلم یا برس مالیده و کمی آن را فرچه می کشیم و به سرعت آن را آب می گیریم.

اسید فسفریک

شیوه به کارگیری این اسید نیز مانند قبل می باشد. فقط باید هنگام کار مراقب پوست بدن خود باشید که در صورت تماس دچار سوختگی می شود و تماس آن با شیشه، آن را دچار خوردگی می کند.

بخار آب

برای این کار از دستگاه های مخصوص که مخلوط آب گرم و بخار را به سطح آجر نما می افشاند استفاده می کنیم. البته این روش زیاد مقرون به صرفه نیست و از آنجایی که می تواند سبب شوره زدن آجر نما شود کمتر از آن استفاده می شود.

نحوه پاک کردن دوده از آجر نما

دوده را باید به وسیله هایی چون آب گرم و صابون یا سایر مواد شوینده پاک کرد. و اگر زیادی چرب باشد چند بار عمل شستشو را انجام داد. اگر چربی رفع نشد از خمیرهای “تری کلرواتیلن” روی آن قرار داده و پس از شستشو با برس سطح را می زداییم.

نحوه پاک کردن ذرات قیر از آجر نما

ابتدا تا می توان با تراشیدن سطح آجر نما ذرات قیر را از سطح نما پاک کنید و سپس با استفاده از محلول شیمیایی اثرات آن را از بین برد مثلا برای این کار می توان از پارافین استفاده کرد.

نحوه پاکسازی شوره از آجر نما

شوره معمولا به دو دلیل در سطح آجر نما پدیدار می شود. یکی از آن ها خشک بودن سطح آجر و مرطوب بودن ملات است. که در این صورت می توانید با استفاده از محلول زایکوسیل، آجر نما را ضد آب کرده و مانع شوره زدن آن شوید. علت دوم هنگام فصل های مرطوب است که سبب می شود املاحی که درون آجر وجود دارد به تدریج به سطح آجر آمده و زنجاب شود. برای رفع این شوره ها هم می توان از اسید سیتریک و فشار آب به سطح آجر نما استفاده کرد که بلافاصله پس از شستشو باید آن را ضد آب زد.

برای تهیه اسید سیتریک می توان از اسید سیتریک خوراکی استفاده کرد که با آب 50 درجه آن را مخلوط کرده تا وقتی که به محلول اشباع برسیم. سپس با افزودن مقدار مناسب آب به اسیدسیتریک 30 درصد که میزان مناسب برای از بین بردن شوره های سطح آجر نماست دست یابیم.